Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Benčmarking". Rad ima 14 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
BENČMARKING
SEMINARSKI RAD
Banja Luka,april 2009.god
BENČMARKING
SEMINARSKI RAD
PREDMET:Teorija odlučivanja i kvantitativne metode
Banja Luka,april 2009.god.
SADRŽAJ:
1.Uvod...................................................................................................4
2.Benchmarking....................................................................................5
2.1.Tipovi benchmarkinga....................................................................6
2.2.Procesi i procedure.........................................................................8
2.3.Faze banchmarkinga......................................................................9
2.4.Cjena (posljedice) benchmarkinga ..............................................12
3.Zaključak................................................................................................13
4.Literatura................................................................................................14
UVOD
U tržišnoj privredi, porast konkurentnosti predstavlja neminovnost. Za korisnike nisu više presudni samo kvalitet i cijena proizvoda već i parametri usluge (pravovremenost, pouzdanost, efikasnost realizacije njihovih zahtjeva i dr.). Sa druge strane, kompanije sa kvalitetnom uslugom mogu zahtjevati veće cijene za svoje proizvode, što je na neki način i opravdano, jer usluga je onoliko kvalitetna, koliko je korisnik spreman da plati. Ključna činjenica u zadovoljenju zahteva korisnika leži u shvatanju i razumjevanju dve stvari: šta korisnik želi i kada to želi. Iz tih razloga, kompanija mora svoje ciljeve da definiše u skladu sa zahtjevima korisnika i zbog toga mora da prati svoje performanse, da ih upoređuje sa drugim kompanijama, kako bi sagledala svoj položaj i prednosti i nedostatke u odnosu na konkurenciju.
Kompanije, u cilju sagledavanja svoje tržišne pozicije, uvijek imaju potrebu za poređenjem sa drugim kompanijama. Uobičajeni postupci za poređenje se zasnivaju na poređenju skupa pokazatelja, poređenju konkurentskih proizvoda sa svojim i identifikovanju “slabih” mjesta u kompaniji. Jedan od savremenih postupaka poređenja pokazatelja i unapređenja poslovanja kompanije je benčmarking.
To je proces i metodologija novog vijeka koja je tek otkrivena početkom 80-tih godina pročlog vijeka,tehnika ili tehnologija pomoću koje pokušavamo da sustignemo svoga konkurenta i prestignemo ga.
U ovom radu govoriću o samom procesu benchmarkinga i njegovim fazama. Takođe, u radu ćemo vidjeti i tabelu u kojoj je predstavljen proces jedne od pionira i začetnika benchmarkiga, Xerox !U toj tabeli ćemo vidjeti sve aspekte benchmarkiga.
2.BENČMARKING
Nastanak i razvoj tehnike benchmarking najčešće se vezuje za napore Japanaca u drugoj polovini 20. vijeka da posjete najefikasnija preduzeća u SAD i Zapadnoj Evropi, kako bi prikupili znanje, tehnologije i ideje te ih mogli transferirati u svoje vlastite poslovne potrebe.
Benchmarking nastaje krajem 20. vijeka i početkom 21. vijeka kada sve veći broj preduzeća počinje da u stilu na Japance posmatra svoje konkurente i upoređuje ih sa svojim preduzećem.
Benchmarking postaje nezaobilazna tehnika komparativne analize gdje se efikasnost vlastitog preduzeća i njegovog poslovanja upoređuje sa poslovnom efikasnosti najboljeg ili konkurentskog preduzeća.
CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. www.maturski.org
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!